Період публікації:

від

до

Категорія:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

Опубліковано: Четвер, 28 листопада 2019 

min
max

28 листопада виповнилося 129 років від дня народження української письменниці Зінаїди Павлівни Тулуб (1890-1964).

Зінаїда Павлівна Тулуб народилася 28 листопада 1890 року в Києві в сім’ї юриста й відомого на той час російського поета Павла Тулуба. Дитинство минало в Брацлаві, згодом – у Таганрозі, куди переїхали батьки.

Від 1904 року майбутня письменниця – знову в Києві, де 1913 року закінчила історико-філологічний факультет місцевих Вищих жіночих курсів. По захисті дисертації була залишена при Київському університеті для підготовки до професури.

У 1920-х роках працювала лектором у військових частинах, завідувала літературною частиною Київського фотокомітету.

У 1919-1921 рр. очолювала лекторську секцію в одній з частин Червоної Армії.

З 1921 року працювала в різних радянських установах: завідувала літчастиною в Київському кінофотокомітеті, служила у відділі місцевого бюджету. З 1926 року – на творчій роботі.

Заарештували Зінаїду Тулуб 4 липня 1937 року. В обвинуваченні, яке склав співробітник IV відділу УДБ НКВС УРСР лейтенант Держбезпеки Хват, зазначалося, що вона «є активною учасницею контрреволюційної організації «Виборчий центр», котра здійснює підривну роботу перед наступними виборами до Рад». Засудили письменницю до тюремного ув’язнення терміном на 10 років (із поразкою в політичних правах – на 5 років) і конфіскацією всього приналежного їй майна.

Ув’язнення Зінаїда Тулуб відбувала в ярославській тюрмі, а з літа 1939 року – на Колимі, де й була звільнена 4 липня 1947 року у зв’язку з відбуттям терміну.

Невдовзі через інвалідність вислали в Джамбульський район Алма-Атинської області, де працювала шкільним бібліотекарем.

16 травня 1950 року їй був оголошений новий вирок Особливої наради при міністрі Державної безпеки СРСР: «…за приналежність до антирадянської есеро-меншовицької організації зіслати на поселення в Кокчетавську область Казахської РСР». Отже, друга тяжка покара за старим обвинуваченням.

Лише 23 червня 1956 року Військова колегія Верховного Суду СРСР її справи закрили за відсутністю складу злочину.

Активну участь у громадській реабілітації письменниці взяли побратими по перу Максим Рильський, Леонід Смілянський, Іван Кологойда.

У 1947-1955 рр. була на засланні в Північному Казахстані. По реабілітації повернулася до Києва.

Померла 26 вересня 1964 року в Ірпінському будинку творчості. Похована в Києві.

Ключові слова:

Немає коментарів

Схожі статті:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Субота, 15 лютого 2020 15.02. – 456 років від дня народження Галілео ді Вінченцо Бонаюті де Галілея (1564-1642).  Італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик, один із засновників сучасного експериментально-теоретичного природознавства. Галілей...

Переглядів: 73 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: П`ятниця, 14 лютого 2020 14.02 –  День святого Валентина.  14 лютого відзначатиметься вже таке звичне, але від того не менш загадкове свято – День святого Валентина. Воно має давню історію, свої традиції і правила, яких багато хто намагається дотримуватися. В першу чергу – закохані, кому і присвячений цей день Історія...

Переглядів: 95 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини
Ми у Facebook
Ми у Facebook