Період публікації:

від

до

Категорія:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

Опубліковано: Понеділок, 02 грудня 2019 

min
max

2 грудня виповнилося 129 років від дня народження Олександра Яковича Шумського (1890-1946) – українського радянського державного і політичного діяча.

Народився 2 грудня 1890 року в с. Рудня Борова на Житомирщині в сім'ї наймита. У 1906 році закінчив сільську школу, працював на лісопильних заводах.

До робітничого руху прилучився з 1908 року. У 1911-1915 pp. працював у Москві, займався самоосвітою. 1915 року вступив до Ветеринарного інституту, однак незабаром був призваний до армії. Там О. Шумський перебував під впливом Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР), провадив серед солдатів антиурядову пропаганду, за що був заарештований і відправлений на Південно-Західний фронт.

У період Лютневої революції обирався делегатом з'їздів солдатських комітетів. З армії був направлений у розпорядження Київської губернської земельної управи, від УПСР обраний до складу Центральної ради. На III з'їзді УПСР (1917) став членом ЦК, одним із лідерів її лівої течії. Чимало зробив для зближення боротьбистів з більшовиками.

З початком німецько-австрійської окупації України вирушив на Волинь, організував там розподіл поміщицької землі. Він – один із керівників боротьби проти військових формувань гетьмана Скоропадського, а згодом і Директорії на Житомирщині та Київщині.

З травня 1918 року О. Шумський – член КП(б)У, входить до складу Галицького бюро при ЦК КП(б)У. В період громадянської війни виконував доручення ЦК КП(б)У. З квітня 1921 року був представником радянської України у Польщі. 29 вересня 1924 року політбюро ЦК КП(б)У рекомендувало О. Шумського на посаду народного комісара освіти України. Очолюючи Наркомат освіти (до 1927 p.), багато уваги приділяв питанням українізації і створення належних політичних та економічних умов для всебічного культурного і духовного розвитку національних меншин.

Під час зустрічі з Й. Сталіним у жовтні 1925 року порушив питання про усунення з посади генсека ЦК КП(б)У Л. Кагановича та заміщення його українцем В. Чубарем. У листі до Кагановича та інших членів політбюро ЦК КП(б)У від 26 квітня 1926 р. Сталін поклав на О. Шумського відповідальність за поширення в Україні антиросійських настроїв. З ім'ям Шумського був пов'язаний націоналістичний ухил – «шумськізм». Під тиском розгорнутої проти нього політичної кампанії на червневому (1926) пленумі ЦК КП(б)У визнав «помилковість своєї позиції».

У 1927 році О. Шумський залишив Україну. Працював у вищих навчальних закладах Ленінграда, в ЦК ВКП(б), головою ЦК профспілки працівників освіти, був членом президії ВЦРПС і членом редколегії газети «За комуністичну освіту». Та незважаючи на це, критика так званого націоналістичного ухилу, нібито очолюваного ним, дедалі загострювалася. Якщо в 1930 році йшлося лише про «націоналістичний ухил», «шумськізм», «хвильовізм» і «волобуєвщину», то в 1933 – вже про «антипартійну групу Шумського». У травні 1933 року О. Шумського було заарештовано і засуджено до 10 років позбавлення волі. Разом із відомими діячами КПЗУ його звинувачували в участі в Українській військовій організації (УВО) і контрреволюційній діяльності.

Перебуваючи на засланні, О. Шумський вимагав реабілітації, у листах до Сталіна протестував проти розправи над ним. У період Великої Вітчизняної війни пропонував свої послуги. Працював над монографією «Малороси», однак знищив її текст улітку 1946 року.

Вичерпавши всі засоби боротьби за реабілітацію, прийняв рішення про самогубство, як останню, найвищу форму протесту. 18 вересня 1946 року наклав на себе руки.

Ключові слова:

Немає коментарів

Схожі статті:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Четвер, 12 грудня 2019 12 грудня виповнилося 198 років від дня народження Гюстава Флобера (1821-1880) – французького письменника. Автор романів «Пані Боварі» (1856) та «Саламбо» (1862). Флобер вплинув на літературу, привівши за собою до неї низку талановитих авторів, одним з яких був Гі де Мопассан. Був уродженцем міста...

Переглядів: 25 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Середа, 11 грудня 2019 11 грудня виповнилося 130 років від дня народження Миколи Дмитровича Чубатого (1889-1975) – історика української церкви і права, педагога і публіциста, дійсного члена НТШ (з 1928; засновник і перший голова Американського Відділу НТШ); українського суспільного і католицького діяча. Народився 11 грудня...

Переглядів: 63 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам
Анонси
Календар подій
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини


Ми у Facebook
Ми у Facebook